Ak máte existujúcu web stránku, alebo len rozmýšľate nad jej vytvorením mali by ste mať na mysli SEO optimalizáciu. Prečo je SEO také dôležité? Odpoveď je jednoduchá. Konkurencia. V dnešnej dobe ak máte šťastie, tak v rovnakom obore ako je ten Váš, máte desiatky konkurentov len na slovenskom trhu. Väčšinou sa však jedná o stovky ďalších stránok ponúkajúcich rovnaké alebo podobné služby – produkty ako práve Vy. Ak sa Vaša stránka nachádza na štvrtej strane alebo ešte nižšie pri zadaní kľúčového slova do vyhľadávačov ako google alebo yahoo, nikto, ale naozaj nikto sa na stránku nedostane. Samozrejme okrem Vás, ktorí viete že existuje. Ľudí zaujímajú výsledky z prvej strany. Ani druhá už nie je zaujímavá. A práve to aby ste boli na prvej strane zabezpečuje SEO.

Ako vybrať SEO

SEO je široký pojem. Ponuky sa môžu značne odlišovať. Závisí to od požiadaviek klienta a konkurencie. V prípade že stačí jednoduchá SEO optimalizacia, ak sa spravia základné zmeny na stránke, HTML kóde, aby sa tam nevyskytovali chyby a stránka bola ľahko čitateľná pre robotov vyhľadávačov ktoré web stránky indexujú. Na opačnej strane sa nachádza komplexné SEO, ktoré sa používa pri vysoko konkurenčných slovách. Toto obsahuje okrem spomínaného On-page SEO aj Off-page SEO. Tu patrí napríklad registrácia do katalógov, výmena odkazov, kupovanie odkazov, linkbaiting a iné.

Ako zvoliť SEO firmu

Veľmi dôležité je správne vybrať firmu alebo konzultanta, ktorý Vám SEO poskytne. Hlavným kritériom pre výber by mali byť referencie, ktoré ponúka SEO konzultant. Bežný prevádzkovateľ web stránok nemôže dokonale rozumieť SEO optimalizácii, a preto by sa mal rozhodovať podľa dosiahnutých výsledkov SEO spoločnosti. Všímajte si hlavne výsledky na skutočne konkurenčné slová. To sú hlavne jednoslovné výrazy. Je oveľa ľahšie dosiahnuť výborné výsledky na napríklad „ojazdené autá“ ako na „autá“. Konkurencia v druhom prípade je samozrejme väčšia a tým pádom aj dobré výsledky značia oveľa viac.

SEO slovník

Na tomto mieste uvádzame základné pojmy používané pri SEO optimalizácii ako aj pri samotnom tvorbe webu.

On-page SEO

Ako On-page SEO sa označujú všetky zásahy do štruktúry stránky. To znamená zmena HTML kódu s cieľom eliminácie chýb ktoré sa na stránke nachádzajú. A samozrejme s cieľom spraviť to tak, aby sa stránka „páčila“ vyhľadávačom.

Off-page SEO

Druhou fázou ktorej musí predchádzať úprava kódu je off page SEO. Zjednodušene povedané je to získavanie spätných odkazov „backlinks“ ktoré budú smerovať na Vašu stránku.

Hlavné faktory na stránke

Title – titulok stránky

 

je najsilnejším on-page SEO faktorom. Na title sa kladie mimoriadny dôraz

Kľúčové slovo použité v texte stránky

 

tento faktor získal po „google bombách“ ešte viac na dôležistosti ako to bolo v minulosti.

Meta tagy

 

môžeme spomenúť description – slúži ako bližší popis obsahu stránky. Vyhľadávače ich niekedy používajú vo výsledkoch vyhľadávania. Keywords – v súčasnosti pre google pravdepodobne s nulovým alebo prinajmenšom minimálnym vplyvom na umiestnenie. Upúšťa sa od jeho dôležitosti, nakoľko bolo v minulosti silne zneužívané.

Nadpisy – H1 až H6

 

Dôležitosť postupne klesá od H1 až po H6. Sila tohto faktora by sa dala označiť ako „stredne dôležitý“. Správne použité nadpisy jednotlivých úrovní môžu pomôcť vo vysoko konkurečných prípadoch.

Hlavné faktory mimo stránky

Globálny link popularity

 

počet všetkých odkazov ktoré smerujú na daný web.

Relevantnosť spätných odkazov

 

znamená to, že odkaz zo stránky podobného alebo rovnakého zamerania je hodnotnejší ako odkaz zo stránky ktorá obsahuje úplne odlišné témy.

Obsah webu

Obsah web stránky

 

v SEO komunite sa už dlho hovorí „obsah je kráľ“. Znamená to toľko, že kvalitný, originálny, (nie duplicitný) obsah je najdôležitejší. Ako z pohľadu vyhľadávačov, tak aj užívateľov (čo zase vedie k linkbaitingu).

Linkbaiting

 

písanie takého obsahu ktorý je natoľko zaujímavý, že ľudia spontánne odkazujú na Vašu stránku.

[contact-form-7 404 "Not Found"]